27 Haziran 2022

MARİNELADA’DAN FATSA’YA

  • PDF

        15 Mayıs akşamı İstanbul Maltepe’de bulunan Türkan saylan kültür merkezinde düzenlenen güzel bir geceye şahit olanlardanım.

       İDOP’un (İstanbul demokrat Ordulular platformu) ev sahipliğini yaptığı gece çok doluydu. Fikri Sönmez’in hatırasına yapılan bu geceye özel önem verilmiş ve konuşmacı olarak gelen panelistlerde özenle seçilerek Fatsa’yı ve Fikri Sönmez’i çok iyi tanıyan akademisyen ve siyasetçilerden oluşturulmuştu.

         1979 ta Fatsa’da yapılan ara seçimleri en yakın rakiplerini ikiye katlayarak kazanan Bağımsız aday Fikri Sönmez Türkiye’de bir devir başlatmış ve halkı gerçek anlamda yönetime ortak etmişti. Aynı yıllara tekamül eden İspanya’da yapılan seçimlerde ise  Marineleda adlı köy, birleşik sol parti’li sosyalist aday Juan Manuel  Sanchez  Gordillo seçimi kazanmıştı.

         Fatsa’da Fikri sönmez, Marinelada’da Gordillo aynı dönemlerde ortak söylemler kullanarak halkı yönetime ortak etmeyi başarmışlardı.

        Önce marineladan bahsedelim, 1970’lerin sonlarında beldedeki işsizlik oranı % 60 dolayındaydı ve çok fazla yoksulluk vardı.

        1980 lerde Franco faşizminin yıkılmasından sonra, seçimleri, kazanan sol cephe ‘’tarlada kim çalışıyorsa, tarlalar onundur’’ diyerek, kamulaştırma için harekete geçmişler, ve yaptıkları eylemler sonucunda 1250 hektarlık alanı kamulaştırmayı başarmışlardır.

       Fatsa’da Fikri Sönmez’in yapmak istediği belediyecilik anlayışında da bu izleri bulmak mümkündü.

       Yargılanırken söylediği ‘’ ben ne yaptıysam halkım için halkımla birlikte yaptım’’ sözü sosyalist belediyeciliğin izlerini taşımaktaydı.

        Seçildikten sonra Fatsa'yı özelliklerine göre 11 bölgeye ayırarak halk komitelerini oluşturdu ve iki ayda bir halk toplantıları düzenledi.

        Komitelerde belediye faaliyetlerinden başka içki, kumar sorunları, kadına şiddet gibi diğer konular da ele alınmaya başlandı ve bu sorunların geriletilmesinde önemli mesafe kat edildi. "Çamura Son" kampanyası ile bölge halkı belediye çalışmalarına ortak edildi ve halkta sosyal sorumluluk duygusu gelişti. Kampanyanın ardından bir de Fatsa Halk Şenliği düzenlendi. İlçe kısa bir süre içinde sosyalist solun simgesi oldu.

         İşte Marinaleda ile Fatsa’nın kesişen öyküsü sosyalizm ile başlamıştı. Marinelada belediye başkanı Gordillo halk belediyeciliğini kurarak ve çok çalışarak başardı ve 45 yıldır da bu başarısını sürdürmektedir. Fikri Sönmez ise 12 eylül Cunta’sının baskıları sonucu önce görevinden alındı ve tutuklandı sonra da gördüğü işkenceler sonucu hayatını kaybetti. Böylece Fatsa’da yapılmaya çalışılan halk belediyeciği amacına ulaşılmadan son verildi.

         Ahmet Şatıroğlunun açılış konuşmasını yaptığı geceye sırasıyla Fatsa’da o dönemi yaşayan değerli konuklar Fatsa ve Fikri Sönmez gerçeğini anlattılar.

        Geceye katılan Birgün gazetesi yazarlarından Doğan Kılıç, Fındıklı belediye başkanı Ercüment Çervatoğlu ve sol parti PM üyesi ve Birgün yazarı Alper Taş geceye katılan konuklara sosyalizm, Fatsa ve bugünün saray siyaseti hakkında bilgilendirme yaptılar.

        Biz günümüz Türkiye’sinde terör, şiddet, kadın cinayetleri, ayrımcılık, ötekileştirme ve hukuksuzluklarla boğuşurken, Marinelada yaşatılan sosyalizm gerçeği bizlere dünya da bambaşka yönetim ve yaşam biçimleri de olduğunu göstermektedir.

        Karl Marx’ın dediği gibi ‘’İnsanIarın varIığını beIirIeyen şey, onIarın biIinçIeri değiIdir; tam tersine, onIarın biIincini beIirIeyen, topIumsaI varIıkIarıdır’’

        Geceye katılan konuklar çok güzel ve doyurucu bir panel’e şahit oldular.

        Gece Fatsa’lı müzik adamı Mehmet Gümüş türküleriyle son buldu.

 

trafik cezası öde kredi kartı ile fatura öde online fatura ödeme fatura öde