11 Ağustos 2022

ALMANYA BAŞBAKANI ANGELE MERKEL ÜÇÜNCÜ AŞIYI YAPTIRMADI

  • PDF

          TIME dergisi  onu “ Dünya da yılın siyaset lideri” seçti. Dünya da sadece iktidarda olanları hesaba katarsak  200’den fazla siyasi lider var ama onu seçti. Dergi seçim gerekçesini şöyle açıkladı. Kişisel çıkarlara ve zorbalığa taviz vermedi.

          Baskıcı değil.

          Demokrat,

          Korona sürecinde esnafa, işsize, memura, kimsesize, sahipsize karşılıksız devlet destekleri sundu. Faturaları ve kiraları ödedi. Şu anda ülkesinde salgını sıfıra indirmiş durumda.

          Özel uçağı yok.

          Kışlık sarayı yok, Yazlık sarayı yok. Tarifeli uçağa biniyor. 70 Euro’ya aldığı  ceketini üç yıldır giyiyor. 15 yıl başbakan olarak kaldı fakat tanıdığına, bildiğine, yakınlarına “ kamu ihaleleri vermek” için ülkesinin ihale kanunu değiştirme gibi bir zorlamaya hiç girmedi.

          15 yılın sonunda yeniden seçime girmeyeceğim, siyaseti benden daha genç olanlara bırakacağım” kararını açıklayınca ülkesinde 80 milyon insan tek yürek oldu, ayakta alkışladılar. Sokakta dökülüp korna çaldılar. Balkonlardan taşan insan eliyle tempo tutup dakikalarca alkışladılar.

          Çok sevilen bir lider.

           Bu kadar sevilecek ne yaptı? Ülkesini Avrupa’nın en güçlü ülkesi yaptı. Fakat başarıyı hep ekibini öne geçirerek anlattı. Muhalefetle hiçbir zaman kavga etmedi. Yakın çevresinden, hısım ve akrabasından, partisinden hiçbir kimseyi devlet kurumuna atamadı. Çalışkanlığı, dürüstlüğü, önde tuttu. Kendisi gibi düşünsün, düşünmesin herkesi dinledi.

          Halkına hiçbir zaman yalan söylemedi.

          VIP uçakla seyahat etmedi. Başbakan olduğunda “ orta halli bir vatandaştı bugün de bütün mal varlığı ile orta halli bir vatandaş “ kaldı. Başbakan olmadan önce oturduğu evi 15 yıl başbakanlık yaptığında da terk etmedi, aynı evde oturdu. Kendi alışverişini kendi yaptı. Yüzlerce koruma ile dolaşmadı. Markete de Başbakanlık binasına da  hep yanında tek koruma ile gitti. Makam arabası  lüks olmadı. Yaşamında onu halktan ayıran en küçük bir lüks tüketim izine rastlanmadı.

          Bir basın toplantısı vardı. Gazeteci ona şu soruyu sordu. Bizler sizi dikkatle izliyoruz. Siz genellikle aynı elbiseleri giyiyorsunuz, sizin başka elbiseleriniz yok mu?

          Gülerek cevap verdi.

          Ben bir kamu çalışanıyım. .. top model ya da manken değilim…. “

          Başka bir soru geldi:

          Evinizde yemeklerinizi hazırlayan, ev işlerine bakan bir yardımcınız var mı?

          Yine gülümsedi.

          Yok… zaten öyle bir yardımcıya da ihtiyacım olmuyor. Eşim ve ben, evde kendi işimizi kendimiz görüyoruz.”

          Diğer soru şuydu:

          Evde çamaşırları siz mi yıkıyorsunuz yoksa kocanız mı ?

          Şu cevabı verdi.

          Çamaşırları ben ayarlıyorum ama çamaşır makinesini eşim çalıştırıyor. Özellikle akşamları, Çünkü; bu işlere ancak akşam zaman bulabiliyoruz. Neyse ki, oturduğumuz apartmanın duvarları kalın olduğu için komşulara rahatsızlık vermiyoruz.

          O da bir lider Adı: Angele Merkel

          Aşıyı yaptırmadı. Vatandaşlarının önüne geçip “ üçüncü aşıyı yaptırdım”….” Antikor seviyem de çok iyi … “ diye övünme ihtiyacı duymadı .Onun yönettiği ülke Almanya, vatandaşları aşı bulma sıkıntısı hiç çekmedi. Kalın sağlıcakla!

    

 

trafik cezası öde kredi kartı ile fatura öde online fatura ödeme fatura öde