27 Haziran 2022

TİTANİC

  • PDF

       Zamanında dünyanın en büyük ve en modern yolcu gemisi olan Titanic ilk seferinde buz dağına çarpıp batarken büyük bir deniz kazası olarak tarihte yerini almıştı.

      Olayın üzerinden yüzyıldan fazla zaman geçmesine rağmen kazanın kaptanın kendine çok güvenmesine, tahliye anında filikaların yeterince doldurulmadığına, can yeleğinin yolcu sayısına yetmeyecek kadar az olduğu iddialarından dolayı günümüzde halen konuşulmaktadır. 

        Zamanında dünyanın en konforlu ve en büyük gemisi olduğuna ve daha ilk seferde battığına göre kazanın temel nedenlerini sıraya koyarsak en büyük ihmal kimindir?

        İlk indirilen filikaları az insanla dolduran personelin yeterli eğitimi alıp almadığını bilmesi gereken ve gemide yolcu sayısından daha az can yeleği olmasından dolayı onu tamamlatması gereken de kaptandır. Mürettebatın zayıf yönetiminden de kaptan sorumlu olduğuna göre tek ve en büyük kabahat kaptanın yüksek özgüven taşımasından başka bir şey değildir.

        Bütün yönetimlerde durum böyledir. Kendine aşırı güvenen yöneticilerin liyakatsiz kişilerle çalışmasının yanı sıra denetim mekanizmalarının da yok sayılarak devreden çıkartılması Titanic örneğinde olduğu gibi  her şeyi batırır. Tıpkı bizde olduğu gibi.

         Bizdendir zihniyetiyle göreve getirilen liyakatsiz ve birden fazla yerden aylık geliri olan kadroların elinde hiç bir sorun kalıcı çözüme kavuşmadığı gibi daha da ağırlaştı. Eğitimi örnek verirsek; çocukları okula giden velilerin çoğunun haklı olarak eğitim kalitesinden yakındıkları acı bir durum olmanın ötesinde ülkenin geleceğinde de olumsuz ve ağır etkilerini maalesef görüyoruz. Zaten kalite düşüklüğünü katıldıkları yarışmalarda hepimiz görüyoruz. İçinde bulunduğumuz zamanda ekonominin çöküşünü de aynı kadrolar hazırlamadı mı? Sağlık, adalet, çarpık kantleşme ........ gibi bütün alanlarda geriye gittik. İleri gittiğimiz tek şeyin betonlaşma olduğu bir gerçektir. Onunla ben övünemiyorum, isteyen övünebilir.! Demek ki battık.!

       Titanic’in yapımında zamanının mevcut en ileri teknolojiler kullanılmıştı. Birçok insan tarafından “batmaz gemi” olduğuna inanılıyordu ve öyle lanse edilmişti ama batıması insanları şok etti. Medya Titanic'in ünlü kurbanları ve batışı ile ilgili efsaneleri sürekli gündeme getirmeye devam etti. İçinde bulunduğumuz durumda halen çok iyiyiz, her şey daha da düzelecek ve  gözlerimdeki ışltıya bak diyerek topluma mesaj verenlerle Titanic kaptanının benzerliğimiz çok.!

       Bizim kaptanın kendine olan güveni ve yetersiz kadrolarının etkisiyle, Titaniğin, öz güveni yüksek kaptanının da iş bilmez mürettebat ve eksik güvenlik malzemesiyle yola çıkarak batması arasındaki benzerliği takdirlerinize sunuyorum.

        Tek benzemez noktamız ise: Titanic ilk seferinde üç saat içinde battı. Bizimki ise yirmi yıl içinde taksit taksit batırıyor.

        Sonuçta: 1543 kişinin ölümüne yol açan batık bir gemi ve 84 milyonun sürünmesine yol açan bir kaptan ortaya çıktı.!

trafik cezası öde kredi kartı ile fatura öde online fatura ödeme fatura öde