Kış ayının sert geçtiği bölgemizde grip gibi hastalıklarının yoğun olarak görüldüğünü belirten Fatsa esnafı, gribe yakalanan vatandaşların tedavilerinde ilaçtan çok bitkisel tedavi yöntemlerini tercih ettiklerini belirttiler. Kış mevsimi için gerekli hazırlıkları tamamladıklarını ve kışa tedbirli girdiklerini belirten Fatsa bitkisel ürün satıcılarından Ekrem Şahin, kışın en sert geçtiği Ocak ayında grip salgınına yakalanan hastaların ilaçlardan fayda göremediklerini belirttiklerini ve bitkisel tedavi yöntemlerine yöneldiklerini kaydetti. Grip hastalığına yakalanmaması için vatandaşlara uyarılarda da bulunan aktarcı Ekrem Şahin “Fatsa’da en fazla tüketilen doğal bitkilerin başında tarçın, zencefil, ıhlamur, nar çiçeği ve adaçayı geliyor. Bunlar soğuk algınlığına birebirdir. Nar çiçeği şeker hastalığına iyi gelir. Nane-limon bölgede soğuk algınlığı için vazgeçilmezdir. Papatyanın buharı, hatmi çiçeği ve himelaya tuzu gibi bitkilerimizde var ve kışın vazgeçilmez doğal bitkileridir” dedi.