Bölgemizde hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle yalancı bahara aldanan fındık ağaçlarının yaprak açması fındık üreticisini korkutuyor.
İlçemize bağlı Yassıtaş mahallesinde fındık ağaçları yaprak açan üretici Sabri Göç, "Fındıkta yaprak normal şartlarda mart ayı içerisinde açması gerekir. Bu yıl havaların mevsim normallerinin üzerinde sıcak olması nedeniyle fındık ağaçları zamansız yaprak vermeye başladı. Açıkçası üreticiler olarak gelecek için tedirginlik duyuyoruz " şeklinde konuştu. Göç, kış döneminde yeni mahsul fındığın böyle giderse bu durumdan olumsuz etkileneceğini ifade ederek, "Bu durumda fındık ağaçlarımız önümüzdeki günlerde yaşanacak soğuk havalardan etkilenecektir. Tüm çiftçilerimiz eli yüreğinde bir kış geçirecektir. “ dedi.