“ALAN BAZLI GELİR DESTEĞİNİN HEMEN ÖDENMESİNİ, SIFIR FAİZSİZ KOSGEB KREDİLERİ İLE DE DESTEKLENMESİNİ İSTEDİ”
Haber : Muharrem GÖÇ
Ordu Esnaf ve Sanatkarları Odası Birliği Başkanı Aydın Bostancıoğlu, fındıkta yaşanan zirai don sebebi ile yüksek rakımlı ilçelerde yaşayan vatandaşların ekonomik yönden büyük zarar gördüğünü söyledi.
Aydın Bostancıoğlu, gazetemize yaptığı açıklamada; fındıkta yaşanan zirai don olayının yüksek rakımlı ilçelerde yaşayan üreticiyi olumsuz etkilediğini, bu sebeple göçün önlenmesi için alan bazlı desteğin hemen, Sıfır faizli KOSGEB kredileri ile de desteklenmesini istedi.
Alan bazlı gelir desteğinin 150 ila 300 rakım arası 2 katı, daha yukarı rakımda olanların ise 3 katı verilerek göçün önlenmesini isteyen Bostancıoğlu, fındıkta yaşanan don olayı nedeniyle yüksek rakımda ikamet eden vatandaşı sosyoekonomik anlamda zor durumda "Yüksek kesimde 9 ilçemizde 1 kilo fındık çıkmadı. İnsanlar karnını doyuramadığı için Fatsa, Ünye ve Ordu merkeze veya büyükşehirlere göç ediyor. Bu bölgelerde 2-3 yıl daha fındık olmayacak. 30 Mart seçimlerinden önce ilimiz nüfusunun 771 bin olduğunu, şuanda ise 730 bine düşmüş 41 bin nüfus gitmiş. Buda gösteriyor ki insanlar geçinemediği için göç var. Bunu sadece ben söylemiyorum, bizim bu ilçelerdeki oda başkanı arkadaşlarımızda söylüyor. Bu nedenle özellikle fındık olmayan yüksek rakımlı ilçelerde dediğimiz gibi Alan bazlı gelir desteği ve Kosgeb kredileri ile desteklenmesini istiyoruz dedi.