25 Ocak 2022

CHP’Lİ MECLİS ÜYELERİ ONUR ÇAM VE SERKAN KARA:“Fatsa’nın STK’ları, basını, kanaat önderleri, aydınları meseleye nasıl bakıyorlar?”

  • PDF
Fatsa Belediyesinin SGK’ya olan borcundan dolayı iki mülkünü bu kuruma devretmesi meselesini kamuoyunda tartıştırmak amaçlı gazetemize de ziyarette bulunan CHP’li meclis üyeleri Onur Çam ve Serkan Kara; nabız yokladıklarını söylediler. 
 
“Acaba Fatsa’nın STK’ları, basını, kanaat önderleri, aydınları meseleye nasıl bakıyorlar? diye bir analiz yapalım istedik” diyen üyeler; “Carrefoursa ve eski belediye binasının devri gündeme gelmeden önce bu konu ile alakalı Fatsa’nın menfaatlerini ileri sürebilmek için ve Fatsa’nın menfaatlerini koruyabilmek için çıktığımız yolun doğru bir yol mu; olduğunu kendi vicdanımızda da sorgulamak babında ve bazı basın mensuplarını,  sivil toplum kuruluşları ve yerel dinamikleri gezdik.” beyanında bulundular. 
 
Aynı zamanda büyükşehir belediyesi meclis üyesi de olan Onur Çam yaptığı açıklamada; “Gezilerimizdeki genel kanımız geçmişten bugünümüze gelen belediye yönetimlerinin, belediye başkanlarının her zaman Fatsa’mıza, belediyemize mülk kazandırması, mülk yaratması ekonomik getiriler getirecek çalışmalar yapılması beklentisi içerisinde olduğunu gösterdi. 
 
Her ne sebeple ve ne şekilde olursa olsun ekonomik dar boğaz ve çıkmaz içerisinde Fatsalıya, Fatsa belediyesine ait öz mülklerinin satışında kamuoyunun rahatsız olduğunu gördük. 
Kamuoyunun rahatsızlığını da oya döndürerek oyumuzu ret verdik, fakat meclisteki aritmetik ortada. İktidar partisine mensup çoğunluğa sahip meclis tarafından bu yetki kullanıldı. Fakat bu demek değildirki yetkinin kullanılması satışların devirlerin yerine getirilmesi anlamında bir son dönemeç değil. Çalışmalarımız medya kuruluşlarını ziyaret ederek bu konu hakkında istişarelerimize devam etmektedir. 
 
Fatsa’nın bir borç yükünden kurtulması niyetinde bulunuyoruz. Bu çabanın öz malları satış yerine başka bir çare bulunabilir mi,  bunun başka bir yolu bulunabilir mi, diyerek istişare ve kamuoyu oluşturma çabalarımız devam edecektir.
 
Gördüğümüz satış yetkisinin alındığı günden bugüne kadarda sosyal medya, sivil toplum kuruluşlarında, Fatsalı vatandaşlarının çok sıcak bakmadıklarını aşikar. Bu konu ile alakalı tepkinin büyüdüğü de ortada. Biz konuyla alakalı Fatsa belediyesi yöneticileriyle, başkanıyla, encümeniyle, meclisiyle çalışmalarımızı istişarelerimizi sürdüreceğiz. Fatsalıdan ve kamuoyundan destek bekliyoruz.
 
Belediyelerin amacı malların satılması değil yeni malların, yeni binaların, yeni taşınmazların Fatsalıya kazandırması gerekli. Bu duygu ve düşüncelerle yola devam ediyoruz.” Dedi.
 
Ziyaret sırasında genel gidişatla ilgili Onur Çam’a;  “Toplum çok ciddi bir kriz ile karşı karşıya, erken seçim söz konusu olabilir mi?” sorumuza;
 
Onur Çam; “Özellikle esnafın beli bükülmüş durumda. Esnafın mal alım gücü çok düşmüştür. Bu da  paranın değersizleşmesi nedeniyle oldu. Dolayısıyla siz ne kadar dolar ile ticaret yapmayın veya dolar ile ticareti olmayanın döviz artışı ile ilgisi ne şekilde gibi bir algı yönetilsede kazın ayağı ayrı değil. Her türlü hammaddenin ve esnafın mal girdisinin karşılığı döviz ile oluyor. Dolayısıyla seçim çağrısı artık herkesin beklentisidir. Bu olayın seçim ve yönetim değişikliği dışında bu ekonominin düzelme umudu bir üretim hamlesi olmadıkça çok mümkün gözükmüyor.
 
Bir memleketin ekonomik parametreleri o ülkenin hukuk güvenliği, adalet güvenliği ve demokrasisi bu şekilde ekonomik güvenliğinin karnesi oluyor. Bu konuda da insan hakları, adalet, hukuk konusunda maalesef iyi sınav vermediğimizden dolayı Türk parasına güven azalıyor. Türk parasına güven azalınca paranın alım gücü düşüyor aynı şekilde imtiyazların, malların fiyatları artıyor fakat sizin alım gücünüz durduğunuz yerde aşağı düşüyor hatta gece yattığımızda sabah kalktığınıza kadar cebinizdeki para hiçbir harcama yapmamanıza rağmen değer kaybediyor. Bunun bazı popülist söylemlerle milli bir bağımsızlık çağrıları gibi popülist çağrılarla ‘onların Dolarları varsa bizim Allah’ımız var, Allah’ımıza şükür hepimiz Müslümanız’ demekle bu ekonomik gerçekliklilerle hiçbir alakası olmayan çağrıların ve gerçeklik payı olmayan söylemlerin hiçbir karşılığı yoktur. Bazı devlet büyüklerinin yaptığı Amerika da yedi kat artmış enflasyon, Türkiye de iki kat artmış durumumuz iyi veya başka bir dövizin Amerika parası karşılığındaki değerinin ortaya konularak bu ekonomik buhrana çare bulunması beyhude kalmaktadır. Dolasıyla bu ekonomik felaketin erken seçim dışında çaresi gözükmüyor” dedi.
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

trafik cezası öde kredi kartı ile fatura öde online fatura ödeme fatura öde