BİRLEŞTİRİLMİŞ SINIF UYGULAMASI VELİLERİ İSYAN ETTİRDİ
![](/cache/multithumb_thumbs/b_250_170_16777215_0___ckfinder_userfiles_images_snf.jpg)
Bakanlık ikili öğretimi kaldırarak tekli öğretime geçmek için seferber olurken, Yassıtaş ilkokulunda birleştirilmiş sınıf uygulaması velileri isyan ettirdi.
Veliler, öğrenci yeter-sizliğini gerekçe göstererek sınıfların yönetmelik çerçevesinde birleştirilme-sine karar veren İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne seslenerek “ya hep kapatın, yada çözüm bulun. Bu devirde birleştirilmiş sınıf mı olur? diyerek tepki gösterdiler.
1926 yılından itibaren faal bir şekilde eğitim ve öğretim veren Fatsa’nın en büyük köylerinden biri olan Yassıtaş mahallesi ilkokulu, geçmişteki plansız uygulamalar yüzünden kapanma noktasına geldiğini belirten veli Ahmet Kaynar ise “ Benimde 3 ve 4 ncü sınıflarda okuyan 2 çocuğum var. Birleştirilmiş sınıfta ne kadar eğitim görecek. Bu duruma veli olarak isyan etmemek elde değil. Dedem, babam ve bende dahil olmak üzere 35 yıldır yaşadığım köyü çocuklarımın eğitimi için bendemi terk etmek zorunda kalayım. Yıllardır çevre köylerden gelen öğrencilerle okulumuz ayakta kalmış. Bu keyfi uygulama yüzünden neden kapanmak üzere? Bir veli olarak bunu anlamış değilim. Yetkililerden birleştirilmiş sınıf uygulamasından vazgeç-mesini istiyorum” dedi
Celi Yüce ise, “ İstanbul’u terk ederek köyüme geldim. Kendi çapımda 10 yıldır rahat bir düzen kurdum. Çalışarak geçimini sağlayan bir kişiyim. 2 kızım köyümde bulunan Yassıtaş ilkokuluna gitmektedir. Ancak çocuklarım bu yıl gördüm ki birleştirilmiş sınıflarda eğitim görmektedir. Ben bir veli olarak çocuklarımın birleştirilmiş sınıfta okutmaktan yana değilim. Çocuklarımın iyi bir eğitim alması her veli gibi benimde en büyük hayalim. Bu uygulama böyle devam ettiği müddetçe düzenimin yeniden bozulacağından eminim. Zaten zor şartlarda geçinen bir kişiyim. Bu durumda köyümü terk etmek zorunda kalacağım. Yetkililerden bu duruma bir çözüm bulunarak birleştirilmiş sınıf uygulamasından vaz geçilmesini istiyorum” dedi
Yassıtaş mahalle muhtarı Hüseyin Özkaynar ise bu konuyla ilgili yaptığı açıklamada“ Velilerin tepkisine hak veriyorum. Geçmiş yıllarda bu durumu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bildirmemize rağmen hiçbir şekilde önlem alınmadı. Binanın yeni olması ve her türlü alt yapısı hazır olmasına rağmen okulumuz şu an kapanma noktasına geldi. Yetkililer, öğrenci sayısını gerekçe göstererek sınıfları birleştirmek zorunda kaldı. Bu duruma veliler isyan ediyor. Durumu iyi olanlar ise ilçede bulunan okullardan birisine nakil alıyorlar, olmayanları ise taşıma yapılıyor. Mademki, bakanlığın çıkarmış olduğu yönetmelikler uygulanıyor. O zaman Ortaokul ve ilkokulun da aynı binada olmaması gerekiyor. Bizim amacımız sorun çıkarmak değil, çözüm bulmak. Biz istiyoruz ki Yassıtaş ilkokul olarak kalsın, çevre köylerdeki öğrenciler buruya taşıma yapılsın, Meşebükü ise Ortaokul olarak eğitim ve öğretimine devam etsin. Böylelikle birleştirilmiş sınıf sorunu çözülmüş olur. Daha eğitim ve öğretimin başındayız. Geç kalmış da sayılmayız ” dedi
Yorum ekle