KÜLLENME HASTALIĞINA KARŞI TEDBİRİ ALINMASI GEREKLİ
-
Çarşamba, 07 Haziran 2017
![](/cache/multithumb_thumbs/b_250_170_16777215_0___ckfinder_userfiles_images_kl7_6_20177.jpg)
Fatsa Yalıköy mahallesinde uzun yıllar fındık tüccarlığı yapan Cengiz Erbil, Devlet destekli Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından yeni sezon fındık alımları için üreticiyi uyardı. Rekolte ne olursa olsun üretici olarak küllenme hastalığına karşı tedbir alınmazsa, standartlara uygun fındık çıkaramazsak işimiz zor ” dedi
TMO’nun istediği standartlarda fındık alımı yapacağını söyleyen Erbil, “nedir bu istediği standart? Nem oranı % 6’yı geçmeyecek, çürük olmayacak, fındığın kurama oranı neme göre ayarlı olacak, bunlar olursa tüccarda aynı fiyatta alır. Bu standartlara uyulmuyorsa tüccar bu malı kendi ölçülerine göre alır. Dolayısıyla düşük fiyata alır” dedi
Devlet standartlara uygun fındığı alır, şayet satamazsa bile depolarında stok yapar, piyasadan çeker, iç piyasada hiçbir sorun olmaz. Devlet bu konuda uygulayacağı politikaları kararlı bir şekilde yürütmesi gerekli . Üretici olarak siz fındığı harman dan çıktığı gibi çürüğü ile, koruğu ile, seçmeden TMO’ya getirirseniz bu standartlara uygun olmaz. Burada üretici hem emeğinden, hemde fiyatından zarar eder.
Onun için fındık üreticisi olarak emeğimiz karşılığını alabilmemiz için kaliteli bir fındık ürünü elde etmemiz gerekli diyen Erbil, “ üreticiler olarak fındığın her kadamesinde, özellikle küllenme hastalığına karşı zamanında ilaçlamamız gerek, bana göre devlet vatandaş elbirliğiyle fındıkta görülen bu hastalık yok edilmez ise Karadeniz de fındık kalmaz. Vurdum duymaz davranmamız lazım. Devlet Alan bazlı gelir desteği vereceğine fındıkta görülen bu hastalıkla mücadele etmesi bence daha mantı geliyor”dedi
Erbil, “Yıllardır fındık üreticisi ve alımı yapan bir kişi olarak üreticilerimizi bir kez daha uyarmada fayda görüyorum. Devletimizin bu konularda uğraş veren kurumları var. İstenildiğinde her türlü bilgiye sahip olunabiliniyor.
Umursamazlıktan vaz geçelim artık. Bilinçli bir üretici olalım. Yeni sezonun üreticilerimize hayırlı olmasını diliyorum”dedi HABER
MUHARREM GÖÇ
Yorum ekle