17 Şubat 2020

BASININ ORTAK DUYARLILIĞI

  • PDF
Memleket meselelerinde basın sektörü önemli bir yer tutar.
Bu ister ulusal, ister yerel olsun; değişmez. Etkileri aynıdır. 
Geçen hafta Fatsa basınında iki ayrı gazetede aynı haber manşet oldu.
Yeni Haber ve Güneş Gazeteleri aynı manşetlerle çıktı. 
Neydi haberin başlığı?
“FATSA ÇEVRE YOLU ACİL İHTİYAÇ” 
Haberin içeriğinde ihtiyaca binaen yapılan analizler vardı. 
Geçen araç sayısına mütevellit yoğunluktan ötürü yaşanan trafik kazaları analiz edilmişti. Bu kazalarda meydana gelen ölümlü vakalar, son üç ayda kazalardan dolayı 6 kişinin hayatını kaybetmesi… gibi somut olgular gündeme getirilmişti. 
Fatsa’da iki gazetenin aynı meseleye aynı hafta içinde dikkat çekmesi basınımız açısından sevindirici. Memleket meselelerinde aynı çizgide beraber hareket etme duyarlılığı gösterebiliyorlar. Bunu dört gazete için söyleyebilirim. Fatsa gazetesi (günlük), Güneş Gazetesi (haftalık), Mir Kuzey Gazetesi (haftalık) ve Yeni Haber Gazetesi (haftalık).  
Bu dört gazete aynı hassasiyetle gündem oluşturabiliyor. 
Geçen hafta iki gazetenin manşet haberlerinde olduğu gibi. 
Zaten basının hedefi memleket meselelerine dikkat çekmektir. Dolayısıyla bu bakış açısını öncelediğimizde memlekete hizmet etmemek mümkün değildir. Sergilediğimiz bu bütünlük karşısında da hiçbir engel basının önüne set olamaz. Yazılanlara karşılıksız kalamaz. 
Kaldı ki Fatsa’nın dört gazetesi tecrübesi ve birikimiyle ne yapacağını bilmektedir. 
Fatsa’nın çevre yolu ihtiyacını uzun yıllardır yazılarına konu eden köşe yazılarımız vardır. Siyasilere çağrılarımız vardır. Aynı zamanda eleştirilerimiz olmuştur. Bu konuda bir arpa boyu yol alınmamış olsa da biz eleştiri ve önerilerimizi susmadan devam ettireceğiz. Verilen vaatlerin takipçisi olacağız. Siyasilerin sözlerini yerine getirmelerini ısrarla isteyeceğiz. 
Fatsa kamuoyu başta olmak üzere, Sivil Toplum Kuruluşları, kamu ve özel sektör kurum ve kuruluşları Fatsa basınının yanında durduğu sürece, desteklerini devam ettirdiği sürece basınımızda bu destek karşısında görevini layıkıyla yapmaya devam edecektir. Yeter ki hedef “FATSA’YA HİZMET” hedefi olsun.
* * *
Memleketimizi ilgilendiren tüm konularda basınımız kalem oynatıyor. 
Çevre Yolu duyarlılığı kadar maden meselesinde de basınımızda ortak tavır söz konusudur. Madene karşı yazılan yazılar “ORTAK AKIL” düşüncesinin ürünüdür. Madene karşı duruş ortaya koyan ilgili kuruluşların destekçisi olmak aynı zamanda vatandaşlık görevidir. Çünkü binlerce metre kare tarım alanı yok edilmekte ve sağlığımız tehlikeye girmektedir. 
Bahçeler Mahallemizdeki arama alanının genişletilmemesi ve diğer sondaj alanlarının kazıya dönüşmemesi gerekmektedir. 
Ne demektir binlerce dönüm fındığı kesip maden aramak. Fındık madenden daha mı değersizdir. Tam aksine fındık daha çok değerlidir.  İhracat geliri yıllık bazda daha fazla gelir getirmektedir. Rakamsal boyutlar bunu göstermektedir. 
O halde neden fındık bahçelerimiz kesilerek maden aransın?
İnsan sağlığı madenden değersiz mi?
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

trafik cezası öde kredi kartı ile fatura öde online fatura ödeme fatura öde