22 Mart 2019

AYRILIK PSİKOLOJİSİ

  • PDF

Biten ilişkiniz sonrasında sevdiğiniz insandan ayrılmak, onun artık her zaman yanınızda bulunmayacak olması, ayrılık acısının sinyallerini verir.

Biten bir ilişkinin ardından yaşanan ayrılık acısı, çoğu insanın kurtulmak istediği fakat bir türlü yenemediği durumlardandır. Bu dönemde ağlar, sinirlenir, nedenleri sorgular ya da sadece susarak içimize kapanabiliriz. Ayrılık acısından kurtulmak ve tekrar kendimizi iyi hissetmek isteriz. Artık geri dönüşü yok bu ilişki bitti mantığını içinize yerleştirmelisiniz.İlk evre ayrılık sürecinde kabullenmek evresidir.Kişi var olan durumu kabullenmediği zaman geri dönüşünün olabileceğini düşündüğünde aşk acısını yenemeyip hiçbir ilerleme kaydetmeyeceğiz.

İkinci evre ise birlikteliğinize dair ne varsa yok etmek. Örneğin yazılmış olan tüm mesajları silmelisiniz bu mesaj önemli kalsın daha sonra bakarım, okuyunca kendimi iyi hissederim anılarıma eklenir modundan çıkıp hepsini yok etmeliyiz.Eğer gözünün önünde aldığı hediyeler varsa onları ortamdan uzaklaştırmak sizin yararınıza olacaktır.Eğer hediyeleri atamıyorsanız yakın bir dostunuza belli bir süreliğine emanet olarak vermelisiniz.En önemlisi onunla görüşmeyi keseceksiniz bu size acı verecektir ama bunu kendiniz için yapmalısınız. Eğer durumunuz ayrılığı gerektirmiyor olsaydı zaten yanınızda olurdu.O istiyor diye telefonla konumsa imkanını ona vermeyeceksiniz. Çünkü bu durumun size bir faydası olmaz aksine canınızı daha cok yakabilir.

Ayrılık acısı kişinin derin bir boşlukta olduğu ruh halidir. Kişinin hiçbir yere sığamama durumudur. Okuyor veya çalışıyor olduğumuzu varsayalım,ders veya çalışma saatim bitse de bir an evvel gideyim bunalıyorum burası beni çok sıktı dersiniz. İş yeri veya okul içine sığamaz nefes alamasınız. Eve gitsenizde durumda herhangi bir değişiklik olmayacaktır.Bu seferde kendinizi dışarı atma isteğiniz olacaktır.Nereye gitseniz o anda bir önemi yoktur çünkü hiç susmayan o telefon artık çalmıyordur.Nerede olduğunuzu soracak sizinle ilgilenecek o kişi artık yoktur.

Belirli bir zaman sonra artık iyileşmeliyim böyle olmuyor dersiniz kendime çekidüzen vermeliyim bu halde nasıl hayatıma devam edicem dediğiniz anda tekrardan içinizdeki tohumlar açacaktır.ilk başta anlattığımız konu kabullenme durumunu bir anda olmasa da zamanla yapmalısınız. Çünkü kimseye kendinizi zorla sevdiremezsiniz.

Unutmayalım ki hayat sizin kendinizi yıpratacağınız ve üzülüp karalar bağlayacağınız kadar uzun değil. Her yeni gün umut olsun hepimize…

 

 

 

trafik cezası öde kredi kartı ile fatura öde online fatura ödeme fatura öde