22 Mart 2019

FATSADA VAR FATSA İÇİN AL

  • PDF

 

Geçenlerde ,  Fatsa’nın mahalle aralarında bir gezinti yaptım. Amacım, ne kadar bina yapılmış, çevre ne kadar değişmiş, bakıp  gelişmişliğimizle ilgili izlenim de bulunmaktı.

Fakat bazı yerlerde ,hiç tahmin edemeyeceğim sokaklarda, bir sürü ulusal marketlerin  faaliyetlerine şahit oldum. İçeride insanlar, etiketlere baka aka alışveriş yapıyorlar. Sayı ve isim vermem mümkün değil ama ciddi anlamda Fatsa’nın para trafiğine etki ettiklerini düşündüm.

 Fatsa ve çevre ilçelere hizmet vermeye çalışan yerel  firmalar aklıma geldi. Bunlardan biri yıllardır “Aradıklarınız Fatsalı esnaflarda var. Bizden alışveriş yapın ki bizde kazandıklarımızı zaten doyduğumuz yer olan Fatsa’da harcıyoruz. Yöremizin kalkınması için bizleri tercih edin” anlamına gelen  “ FATSADA VAR.FATSA İÇİN AL” diyor.  Çok doğru diyor. Şimdi şöyle kısa bir muhasebe yapalım.

 Bu ulusal marketlerden hiç birinin servis aracı yok.(varsa düzeltelim ).Dolayısıyla Fatsa’daki sigortacılara kasko trafik yaptıran var mı?

Bilgisayarcılardan, bu  firmalara bilgisayar, kamera  yada alarm sistemi satan var mı?

 Galericilerden buralara araç satan var mı?

Hatta bazen denk geliyorum. Karton kolilerini bile geri gönderiyorlar. Gariban kağıt toplayıcılar yine bizim marketlerin önlerinde arıyorlar rızıklarını.

Yerel marketlerin raflarında, çevre ilçelerimizde üretim yapan peynir fabrikalarının paketleri var. Köylerden Ayşe teyzelerden aldıkları marulu, Mehmet amcalardan  kiviyi, elmayı, mandalinayı  görüyoruz. Buralara yerel ürün satabilen var mı?

Bir anlamda para Fatsa da dönüşüm sağlıyor. Yerel marketlerimizden Fatsa dışında ciddi anlamda yatırımı olan kaç tanesini tanıyorsunuz. Kazandıkları parayla, yine  Fatsa’da  şube açıyorlar. Sizden servis aracı alıyorlar. Lokantalarınızda yemek yiyorlar. Pantalonu gömleği sizden alıyorlar. Eee, pirinç  İki kuruş ucuzmuş koşun oraya..

 Bu marketlerin topladığı paralar, personel maaşları dışında Fatsa’nın neresine ne şekilde etki yapıyor? Bu konuda fikri olan var mı?

Düşünsenize bir günde bu marketlerin tamamına giren parayı. Otuz günle çarpın, çıkanı 12 ayla çarpın.

Herkes farklı farklı fiyat bulabilir. Peki o zaman bu piyasadaki durgunluk niye diye soruyorsunuz.

Cevabı belli. Fındık, fındık. Hep bu fındığın yüzünden. Ah bu fındık yok mu fındık. Ne fındığı kardeşim, çıkan sıcak paranın etkisini bir hesap edin bakalım.

Ha bu arada , hepimizin bağlı olduğu meslek odaları. Bunlarda boş durmuyor. Filanca bankayla anlaşma yapmışlar. Ayağı kayma eğiliminde olan, işleri kesat giden esnafa müjde; Falanca bankayla özel anlaşma yaptık. Valla billa çok düşük faizli. Alın krediyi ödersiniz. Ödeyemezseniz,,,,, bakarız.

FATSADA VAR  FATSA İÇİN  AL…

Kalın sağlıcakla.

trafik cezası öde kredi kartı ile fatura öde online fatura ödeme fatura öde