24 Ocak 2020

TMO FINDIK ALIM POLİTİKASI

  • PDF
Toprak Mahsulleri Ofisi(TMO), fındık alım politikasını ve esaslarını açıkladı. Toprak Mahsulleri Ofisi(TMO), fındık  alım politikasını ve esaslarını açıkladı    TMO’nun resme web sitesinden yapılan açıklamada; “Bilindiği üzere Toprak Mahsulleri Ofisi, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda fındık piyasalarında istikrarın sağlanması, üreticilerin pazarlama sorunlarının ortadan kaldırılarak, depolama ve finansman ihtiyaçlarının giderilmesi amacıyla kabuklu fındık alımlarına başlayacaktır” denildi.
Ödemeler 20 gün içerisinde yapılacak.
Fındık alımları konusunda her türlü teknik altyapı, personel ve finansman hazırlıklarını tamamlayan Toprak Mahsulleri Ofisi, %50 sağlam iç fındık esasına göre; Giresun kalite kabuklu fındıkları   17,00 TL/kg, Levant kalite kabuklu fındıkları 16,50 TL/kg, Sivri kalite fındıkları ise 15,50 TL/kg fiyattan satın alacak.
TMO’nun belirlediği alım esasları şöyle;
    “TMO kabuklu fındık alımlarını fiziksel analizle yapacak olup alım esnasında üreticilerimizin sıkıntı yaşamamaları için ürünlerini aşağıda belirtilen şartlara uygun şekilde hazırlayarak alım noktalarına getirmeleri önem arz etmektedir.
Kabuklu fındık alım esasları;
-Sağlam iç fındık oranı %40 ve üzeri,
-Rutubet oranı %6'ya kadar,
-Buruşuk iç fındık oranı %10'a kadar,
-Çürük ve bozuk iç fındık oranı %3 ve altı,
-Çatlak, kırık ve kabuklu fındık içerisinde bulunan iç fındık oranı %5 ve altı,
-Yabancı madde oranı (taş, toprak vb.) %0,5 ve altı, olan tüm fındıklar satın alınacaktır.”
Açıklamada eski yıl mahsulü ürünlerin kesinlikle satın alınmayacağına da vurgu yapılarak, “Bunların yanında üreticilerimizin ürünlerini kurutarak, sağlıklı olarak korunabilecekleri jüt çuvallar içerisinde alım noktalarına getirmeleri,  İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleriyle irtibata geçerek ÇKS belgelerini güncellemeleri ve randevu aldıkları tarihte ürünlerini TMO alım noktalarına getirmeleri önem arz etmektedir” denildi.
TMO, aldığı fındıkların bedelini 20 gün içerisinde üreticilerin hesaplarına yatıracak. 
Üreticiler randevularını 19/08/2019 tarihinden itibaren internet üzerinden http:\www.tmo.gov.tr veya http:\randevu.tmo.gov.tr adreslerinden alabilecekler.
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

trafik cezası öde kredi kartı ile fatura öde online fatura ödeme fatura öde