22 Kasım 2019

ÜRETİCİ UMUTLANDI

  • PDF
Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) elinde fındık kalmadı. Fındık bu günlerde 16 ila 17 lira arasında işlem görüyor. Üretici yeni sezondan umutlu. Türkiye Toprak Mahsulleri Ofisinin elinde ürün kalmaması nedeniyle fındık fiyatları tavan yaptı. Yeni sezonda ise fiyatın en az 15 liranın üzerinden başlayacağı tahmin ediliyor.
Öte yandan fındık üreticileri fındık kurdu ve fındık yeşil kokarcası tehlikesine karşı uyarılıyor.
Fındık ta hastalık ve zararlılarla zamanında ve tekniğine uygun bir şekilde mücadele edilmediği takdirde önemli verim ve kalite kayıplarının yaşanabileceğini ifade ediliyor.
 Bu durumun dünyada özellikle birinci sırada ihracatçı ülke konumunda olan Türkiye’nin ciddi döviz kaybına uğramasına neden olabileceğine dikkat çekiliyor.
Yeni sezonun en az 14-15 lira seviyelerinden açılmasını beklediklerini işaret eden fındık üreticileri, "Bugünlerde oluşan fiyat bunun bir işareti. Şu anda TMO depolarında da fındık olmadığını göz önünde bulun-durduğumuzda yeni sezonda fındığa hayli talep olacağı gözüküyor. İnşallah üreticilerin beklediği 15 lira fiyatı yeni sezonda oluşur. 
Fındık üreticileri olarak sarf ettiğimiz emeğin karşılığını almayı bekliyoruz. iligili kurum ve makamlardan ise fındık üreticisine yeni sezonda destek bekliyoruz. " diye konuştu.
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

trafik cezası öde kredi kartı ile fatura öde online fatura ödeme fatura öde