20 Temmuz 2019

"Ulusal Fındık Çalıştayı" sektör temsilcilerini umutlandırdı

  • PDF
Ordu'da, fındıkta yol haritasının belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilecek "Ulusal Fındık Çalıştayı" ihracatçıları ve sektör temsilcilerini ümitlendirdi. FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Bayraktar, "Fındıkta bir türlü çözülemeyen meselelerin bu çalıştayda çözüme kavuşturulacağına inanı-yoruz. Çalıştaydan oldukça umutluyuz" dediToprak Mahsulleri Ofisince 11-12 Nisan'da düzenlenecek "Ulusal Fındık Çalıştayı"na, Tarım ve Orman Bakanlığının ilgili birimleri başta olmak üzere, Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKO-BİRLİK),üniversite, ticaret borsaları ve ziraat odalarının temsilcileri, ziraat mühendisleri, çiftçiler, sanayici ve ihracatçılar katılacak.
"Fındıkta verim ve kalitenin artırılması", "depolama ve muhafaza", "sanayi, ticaret ve tüketim", "mevzuat ve desteklemeler" gibi konuların ele alınacağı çalıştayda, konunun uzmanları görüş ve önerilerini dile getirecek.
 
FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, yaptığı açıklamada, bu çalıştayı sektörün uzun yıllardan beri beklediğini belirtti.
Fındıkta bir türlü çözülemeyen meselelerin bu çalıştayda çözüme kavuşturulacağına inandık-larını dile getiren Bayraktar, "Çalıştayda sektör paydaşlarının rıza gösterdiği ve uygun gördüğü sonuçlar inşallah uygulanır. Çalıştaydan oldukça umutluyuz." dedi.
Bayraktar, Ulusal Fındık Çalıştayı'nda ürünün üretiminden ticaretine, ihracatından depolan-masına kadar tüm sürece ilişkin yol haritasının ortaya konulacağını, ayrıca fındıkta her yıl tartışılan fiyat konusunun da enine boyuna ele alınacağını söyledi.
Fındıkta tekelleşme iddialarının da çalıştayda ele alınması gereken konulardan biri olduğunu belirten Bayraktar, "Her ne kadar fındıkta tekelleşmenin olmadığı söylenmiş olsa da bana göre fındıkta tekelleşme net bir şekilde vardır. Bu çalıştay belki tekelleşmenin önüne geçilmesi noktasında da çok yararlı olacaktır." diye konuştu.
Bayraktar, çalıştaydan çıkacak sonuçların sorunları gidereceğine inandığını da sözlerine ekledi.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

trafik cezası öde kredi kartı ile fatura öde online fatura ödeme fatura öde